SD030020-5 | SUCTION DIFFUSER | 3X2 | 125# FLANGED | CAST VANES | Taco
Get your Special Pricing!
Log In / Create an Account for the LOWEST PRICING on our most Popular Brands!
Brand: TacoSKU: SD030020-5
Availability: Get a Quote
Speak With a Technical Expert
Call (847) 773-1023
Hours: 9am - 5pm CDT M-F
Taco | SD030020-5
The photo is for representation purposes only and may not be a photo of product being purchased.
Search products similar to SD030020-5
Documents and manuals
Taco SD030020-5 Documents
Overview
Details for SD030020-5
TACO 3" Flange x 2" Flange SUCTION DIFFUSER (SD030020-5) TACO's 3" Flange x 2" Flange SUCTION DIFFUSER (SD030020-5) is engineered to optimize flow distribution in HVAC systems, providing enhanced comfort and efficiency. This high-quality diffuser features: * 3" flange for easy installation into ductwork * 2" flange for direct connection to air terminals * Durable construction for extended longevity * Precisely engineered to ensure optimal airflow and pressure distribution TACO's SUCTION DIFFUSER is ideal for: * Commercial and industrial buildings * Large open spaces * Applications requiring precise airflow control Maximize airflow performance and improve occupant comfort with TACO's 3" Flange x 2" Flange SUCTION DIFFUSER. Shop our HVAC supply store today for the best prices and fast shipping on all your HVAC needs!
The Taco Suction Diffuser Rear Strainer Pullout (RSP) is available in a wide variety of sizes.
Suction Diffuser Rear Strainer Pullout (RSP) Categories:
-5 models (integral straightening vane)
-4 models (separate straightening vane)
Performance Data
Flow Range: 20 – 10,000 GPM
Working Pressure: ANSI Class 125 Flanged units – 175 PSI, ANSI Class 250 Flanged units – 300 PSI
Connection Sizes: 1 ½”  – 16″
Features
  • Full Length Straightening Vane Assembly ensures uniform flow to the suction inlet of the pump
  • Oversized Body Cylinder ensures minimal pressure drop
  • Metering Port allows for the monitoring of system conditions
  • Blow Down port allows for routine maintenance and removal of sediment and debris
Applications
  • Hot Water Heating Systems
  • Closed Cooling Circuits
  • Air Conditioning Systems
  • Hydronic Heating & Cooling
  • Water/Glycol concentrations up to 50%