MXG461B40-20 | Magnetic Valve, 1-1/2", 2-way or 3-way, 23 Cv, 0 to 10V control, w/ fittings | Siemens Building Technology
The photo is for representation purposes only and may not be a photo of product being purchased.
Search products similar to MXG461B40-20
Documents and manuals
Siemens Building Technology MXG461B40-20 Documents
Overview
Details for MXG461B40-20
Siemens Building Technology 1.5" MagValve CV 23: Enhanced Efficiency and Control in Flow Applications.
The Siemens Building Technology MagValve CV 23 is a highly efficient and reliable 1.5" solenoid valve designed for precise flow control in industrial and commercial applications. Its robust construction ensures durability and longevity, while its advanced features provide exceptional performance.
Specifications
- Operating range
- DC 0…10 V, 0…20 mA, DC 2…10 V, 4…20 mA
- Leakage rate bypass
- 0.2 % of kvs
- Medium
- Water
- Stroke resolution ΔH/H100
- Material, valve body
- Red brass CC499K (Rg5)
- Δps
- 600 kPa
- Connecting thread
- G 2¼" B
- Ambient temperature, operation
- -5…45 °C
- Connecting thread
- G 2¼ B "
- Degree of protection
- IP31
- Leakage rate
- 0.05 % of kvs
- Material, inside set
- CrNi steel
- Material, valve body
- Red brass CC491K, low-lead amount
- Medium temperature
- -20…130 °C; -4…266 ºF
- Mounting position
- Upright to horizontal
- Nominal pressure
- PN 16
- Operating voltage
- 24 VAC, 20…30 VDC
- Permissible operating pressure
- 1600 kPa
- Position feedback
- Positioning signal
- DC 0...10 V, DC 2...10 V, DC 0...20 mA, DC 4...20 mA, DC 0...20 V Phs
- Positioning time
- 2 s
- Power consumption
- 43 VA
- Spring return function
- A->AB closed
- Valve characteristic
- Equal-percentage , Linear
- Δpmax
- 600 kPa
- Dimensions (W x H x D)
- 7.72 x 18.96 x 4 in
- Product conformity
- DVGW approved
- kvs
- 20 m³/h
- DN
- 40
Reviews
Recently Viewed
New Arrivals
599-05982 | Flowrite 4" Flanged, 2-Way Valve, NO, 160 Cv, Eq Percent, Bronze Trim, ANSI 125 | Siemens Building Technology
Brand: Siemens Building Technology
SKU: 599-05982
599-10372 | 599 Series 3-way, 2", 100 Cv Ball Valve | Siemens Building Technology